envelope icon
KONTAKT
LUBIĘ TO!
Rębaki do drewna - charakterystyka poszczególnych modeli

Rodzaje oraz zastosowanie rębaków do drewna

Rębaki do drewna to maszyny, które przerabiają wkładany do nich materiał na drobniejsze kawałki, nazywane zrębkami. Urządzenia te są często stosowane nie tylko w gospodarce leśnej czy rolniczej, ale również wszędzie tam, gdzie trzeba uporządkować pozostałości drzewne. Sprawdź, jakie rodzaje rębaków są dostępne na rynku oraz czym należy się kierować przy ich wyborze.

 

Podział rębaków


Rębaki występują w wielu wariantach, jednak na ich budowę składają się podobne elementy, takie jak: lej wsadowy, tarcza lub bęben z nożami, napęd oraz rura odprowadzająca. Rębaki mają także zainstalowane wałki wprowadzające materiał. Mechanizm jest napędzany hydraulicznie, co bardzo ułatwia pracę operatorowi maszyny. Do produkcji napędów rębaków wykorzystuje się silniki elektryczne lub spalinowe. 


Zasadniczo wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje rębaków, ze względu na budowę elementu tnącego:

 • tarczowe,
 • bębnowe,
 • walcowe.

Rębaki tarczowe przerabiają materiały drzewne o średnicy do 12 centymetrów. Jego noże poruszają się w jednej płaszczyźnie tarczy, a materiał jest do niej podawany prostopadle lub pod niewielkim kątem. 


Rębaki walcowe nadają się do podłączenia do ciągników o mocy do 30 KM. Posiadają również własny silnik elektryczny lub spalinowy. Urządzenie jest w stanie ciąć materiał o średnicy do 8 centymetrów. 


Rębaki bębnowe to najbardziej wytrzymałe maszyny, które mogą przerabiać pnie drzew nawet o średnicy do 16 centymetrów wraz z konarami, gałęziami, liśćmi oraz igliwiem. Bęben, w który wyposażony jest ten rodzaj rębaka, posiada bardzo ostre noże.


Do napędu rębaków stosuje się silnik elektryczny lub spalinowy, dlatego urządzenia występują w wersji stacjonarnej, mobilnej ciągnikowej, a także mobilnej samobieżnej.

 

Rębaki bębnowe walcowe firmy Oska


W naszej ofercie posiadamy rębaki bębnowe z serii OKRR. Wariant ten posiada napęd elektryczny. Służą do rozdrabniania odpadów tartacznych, takich jak:

 • zrzyny,
 • oflisy,
 • odpady stolarskie. 

Wszystkie powyższe materiały są rozdrabniane na zrębki technologiczne, opałowe bądź wędzarnicze. Rozmiar zrębków jest zależny od liczby noży tnących oraz perforacji sita, zamocowanych w obrębie głowicy nożowej. 


Dodatkowo, rębaki naszej marki zostały wyposażone w system antyprzeciążeniowy, dzięki czemu nie ma możliwości zablokowania pracy maszyny po podaniu zbyt dużej ilości materiału. 


Macie Państwo również możliwość zamówienia rębaka z dodatkowymi, wybranymi przez siebie opcjami, np. 

 • wyposażenie urządzenia w falownik – taka opcja umożliwia regulację prędkości podawania materiału oraz uzyskiwanej frakcji,

 • wyposażenie maszyny w system odbioru zrębka – jego działanie opiera się na przenośniku łańcuchowym zgarniakowym (redlerze).

Rębaki zasypowe 


W sprzedaży znajdą Państwo rębaki zasypowe z serii OKRR ZD, czyli maszyny o napędzie elektrycznym. Sprawdzą się one do rozdrabniania materiałów powstałych po obróbce stolarskiej drewna do postaci zrębka opałowego. Zastosowanie sita o drobnej perforacji pozwoli także uzyskać surowiec do produkcji brykietu. W skład podstawowy maszyny wchodzi:

 

 • rębak,
 • szafa sterownicza,
 • pulpit sterowniczy.


Sprawdź ofertę naszych stacjonarnych rębaków