envelope icon
KONTAKT
Rozkrój drewna na wielopile

Rozkrój drewna na wielopile

Drewno jest jednym z najstarszych surowców wykorzystywanych przez człowieka. Używa się go m. in. do produkcji desek elewacyjnych, tarasowych, ogrodzeniowych jak również elementów nośnych i uzupełniających konstrukcji drewnianych dachowych, ogrodowych itp.

Każde ścięte drzewo transportowane jest do tartaku i tam poddawane obróbce, która składa się z szeregu procesów technologicznych. Ich celem jest nadanie obrabianemu surowcowi pożądanego wyglądu, kształtu i wymiarów.
Kluczową rolę w procesie rozkroju tarcicy odgrywają wielopiły. Pozwalają szybko i wydajnie rozcinać surowiec na mniejsze elementy np. pryzmy, deski, listwy.
Sercem każdej wielopiły są ostrza tnące zamontowane równolegle do siebie i w pożądanych odległościach na wrzecionie. Zastosowanie przekładek piłowych o odpowiedniej szerokości umożliwia rozcinanie drewna na różne szerokości według własnych potrzeb. Innym ważnym elementem każdej wielopiły jest transporter gąsienicowy lub rolkowy, który podaje cięty surowiec na wał piłowy.
Problemem, który często pojawia się po kilku latach użytkowania wielopił, są odkształcenia i brak zachowania prostoliniowości ciętego materiału. Jego przyczyną jest powstawanie luzów na posuwie gąsienicowym i rolkach dociskowych, co z kolei skutkuje „ściąganiem” deski i krzywoliniowym cięciem.
Obecnie na rynku dostępnych jest kilka marek wielopił. Jednym z producentów jest Oska – firma z ponad 30-letnią tradycją, która posiada duże doświadczenie w produkcji maszyn do obróbki drewna. Oferujemy swoim klientom wielopiły jednowałowe, wielopiły dwuwałowe oraz wielopiły rolkowe. Przy wyborze modelu maszyny najważniejsze znaczenie ma rodzaj i gabaryty obrabianego surowca oraz jego przeznaczenie.
Produkowane przez naszą firmę wielopiły wyróżnia wysoka jakość i niezawodność nawet po długoletnim okresie użytkowania. Opisany powyżej problem zachowania geometrii cięcia rozwiązano poprzez zastosowanie specjalnego posadowienia prowadnic posuwu gąsienicowego, specjalnego ułożyskowania wrzeciona oraz podparcia rolek dociskowych. Gwarantuje to prostoliniowość cięcia w długoletnim okresie eksploatacji. Każdemu klientowi służymy fachowym doradztwem w wyborze typu i modelu wielopiły.