envelope icon
KONTAKT
LUBIĘ TO!
Podajnik łańcuchowy, taśmowy, czy wibracyjny – który wybrać do swojego zakładu?

Podajnik łańcuchowy, taśmowy, czy wibracyjny – który wybrać do swojego zakładu?

Wybór odpowiedniego systemu podawania jest kluczowym elementem dla efektywnego i płynnego działania każdej linii technologicznej w zakładzie przemysłowym, szczególnie w branży drzewnej. Podajniki łańcuchowe, taśmowe oraz wibracyjne to trzy popularne typy urządzeń stosowanych w przemyśle drzewnym, z których każdy ma swoje unikalne zalety oraz zastosowania. W naszym wpisie przybliżymy charakterystykę każdego z tych rozwiązań, aby pomóc wam wybrać podajnik, który będzie najlepiej odpowiadał na potrzeby waszego zakładu.

Podajnik łańcuchowy – bezobsługowy i niezawodny

Podajniki łańcuchowe stworzono z myślą o transporcie ciężkich elementów o dużej szerokości. Sprawdzą się w zakładach, w których istotne znaczenie ma wytrzymałość. Często wykorzystywane są w branży drzewnej w zautomatyzowanych instalacjach wymagających niezawodnego i równomiernego podawania dużych ilości surowca. 

Podajnik wibracyjny – przede wszystkim trwałość

Podajniki wibracyjne działają w oparciu o ruch pulsacyjny poziomej płaszczyzny podajnika, dzięki czemu podawanie surowca odbywa się w regularnym i ciągłym trybie. Metalowa rynna podajnika jest odporna na zużycie powodowane przemieszczaniem materiałów o wysokim stopniu ścierania, takimi jak drewno.

Podajniki wibracyjne oferowane przez firmę OSKA dzielą się na:

 

  • podajniki wibracyjne wzdłużne,
  • podajniki wibracyjne poprzeczne,
  • podajniki wibracyjne przesiewające,
  • podajniki wibracyjne z wykrywaczem metalu.

Podajniki taśmowe – wszechstronność zastosowań

Podajniki taśmowe również wykorzystuje się w przemyśle drzewnym do transportu  zrębków, odpadów po rozkroju tarcicy, a czasem gotowych listew. Chociaż są niezbędne w niektórych instalacjach, zapewniając dużą szybkość podawania, bywają zawodne z uwagi na właściwości drewna, które ma tendencje do niszczenia taśmy.

Podczas wyboru odpowiedniego podajnika do twojego zakładu należy wziąć pod uwagę rodzaj i właściwości przenoszonego materiału, wymagania dotyczące wydajności, a także warunki pracy urządzenia. Firma OSKA zapewnia fachowe doradztwo w zakresie doboru właściwych podajników.