envelope icon
KONTAKT
Odsianie zrębka z trocin

Odsianie zrębka z trocin

Zrębki drzewne są to niewielkie fragmenty ścinków drewna, które powstają w procesie rozdrabniania odpadów drzewnych w specjalistycznych maszynach, tzw. rębakach.

Zrębki znajdują zastosowanie w przemyśle papierniczym, ogrodnictwie a także przy produkcji tworzyw drzewnych. Zrębki są również popularną, ekologiczną i opłacalną formą paliwa opałowego. Sposobu zagospodarowania odpadów drzewnych dotyczył nasz poprzedni artykuł, który można przeczytać TUTAJ.
Problemem odpadów, które mają posłużyć jako surowiec do produkcji zrębka, jest ich częste zanieczyszczenie. Materiał rozdrabniany przez rębaki w tartakach czy też zakładach stolarskich jest pomieszany z trocinami, a co za tym idzie powstały zrębek również jest nimi zanieczyszczony. W konsekwencji powoduje to obniżenie jego wartości opałowej i rynkowej. Rozwiązaniem jest przesianie zrębka od trocin, czemu służą instalacje przesiania.
Nasza firma projektuje i wykonuje linie przesiania zrębka dostosowane ściśle do wymagań klienta. Zadaniem linii jest odbiór zrębka zmieszanego z trocinami spod urządzenia rozdrabniającego, odsianie zrębków od trocin, a następnie przetransportowanie oczyszczonego surowca do miejsca ich składowania. Tego typu linie są projektowane i budowane na bazie przenośników zgarniakowych, tzw. redlerów poziomych i wznoszących, oraz podajników przesiewających. W zależności od stopnia zanieczyszczenia zrębka proces przesiewania może odbywać się na kilku poziomach.
Dzięki oczyszczeniu zrębka otrzymujemy zrębek wyższej jakości, a odsiane trociny mogą zostać również wykorzystane jako surowiec do dalszej produkcji.
Poniżej kilka zdjęć z naszej ostatniej realizacji linii odsiania zrębka od trocin.