envelope icon
KONTAKT
LUBIĘ TO!
Dowiedz się, jaki rębak wybrać!

Jaki rębak do drewna wybrać?

W przemyśle drzewnym rębak jest niezastąpionym narzędziem do przetwarzania surowca. Jeśli jesteś właścicielem tartaku, prawdopodobnie zastanawiasz się, jaki rodzaj rębaka będzie najlepszy dla Twojej działalności. Istnieją różne rodzaje rębaków, ale dwa najpopularniejsze to rębak zasypowy i bębnowy. W tym artykule przyjrzymy się bliżej obu tym typom, aby pomóc Ci podjąć właściwą decyzję. 

 

Rębak do przerobu odpadów krótkich 


Polecamy używanie rębaków zasypowych z napędem elektrycznym do przerobu krótkich odpadów. Proces ten polega na umieszczaniu surowca drzewnego od góry w leju zasypowym, skąd grawitacyjnie spada on na wał nożowy. Docisk hydrauliczny w komorze roboczej ułatwia proces rozdrabniania. Pod wałem nożowym znajduje się sito o perforacji dostosowanej do indywidualnych potrzeb klienta. Rębak zasypowy może być wyposażony w system pneumatycznego odbioru zrębka. Alternatywnie, zrębek może być odbierany za pomocą podajnika łańcuchowo-zgarniakowego (tzw. redlera). 

 

Rębak do odpadów długich 


W przypadku odpadów długich oraz mieszanych zaleca się zastosowanie rębaków bębnowych. Surowiec do rębaka jest dostarczany za pomocą podajnika wibracyjnego, który stanowi element wyposażenia standardowego. Wybór modelu rębaka bębnowego zależy od ilości posiadanych przez klienta odpadów oraz oczekiwanej wydajności. Odbiór zrębka spod rębaka, podobnie jak w przypadku rębaków zasypowych, może odbywać się w sposób pneumatyczny, za pomocą podajników łańcuchowo-zgarniakowych (tzw. redlerów) lub podajników taśmowych. 


Obsługa rębaka – zasady BHP 


Podczas pracy z rębakami należy pamiętać również o przestrzeganiu odpowiednich procedur bezpieczeństwa, aby uniknąć wypadków i urazów. Podstawowe zasady bezpieczeństwa i higieny pracy obejmują przestrzeganie kilku ważnych kwestii. Należy do nich zakaz opuszczania stanowiska pracy bez wcześniejszego wyłączenia urządzenia. Ważne jest również przestrzeganie zakazu obsługi rębaka bez stosowania wymaganych środków ochrony osobistej. Zabrania się też dokonywania samodzielnych napraw maszyny.

Przed dokonaniem wyboru, zawsze warto skonsultować się z producentem rębaków, który będzie mógł doradzić, który typ najlepiej spełni Twoje oczekiwania. Nasza obsługa służy pomocą!