envelope icon
KONTAKT
LUBIĘ TO!

Etapy produkcji pelletu z wykorzystaniem maszyn do produkcji biomasy OSKA

Pellet to ekologiczne paliwo grzewcze, które uzyskuje się ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem zrębków drewna, słomy czy trocin. Zaliczamy go do paliw odnawialnych o niskiej emisji substancji smolistych podczas procesu spalania. Dowiedz się, jak przebiega jego produkcja.

 

Mielenie, czyli pierwszy etap

Rębaki do drewna to maszyny, które przerabiają wkładany do nich surowiec drzewny na drobniejsze kawałki nazywane zrębkami. Produkcję pelletu rozpoczyna suszenie zrębków drewna poprzez poddanie ich działaniu podmuchom intensywnego ciepłego powietrza. Całkowita wilgotność materiału nie może przekraczać 10%. Tak wysuszone zrębki są oczyszczane ze wszystkich nieczystości, takich jak kamienie, kawałki metalu czy szkła. Następnie są mielone na drobny pył przy pomocy specjalnego rozdrabniacza bijakowego. Uzyskaną frakcję miesza się z suchymi trocinami.

Granulowanie drobnego pyłu 

Tak przygotowana mieszanka poddawana jest silnemu działaniu gorącej pary wodnej. Proces ten pozwala na uwolnienie się lignin pomagających trocinom łączyć się w większe cząsteczki, którym łatwiej jest nadać kształt. Masa trafia do specjalnych form, które nadają pelletowi formę granulek.

Na sam koniec chłodzenie

Gotowe cząstki pelletu wymagają jeszcze schłodzenia. Proces ten przeprowadzany jest z wykorzystaniem chłodnic do pelletu, które przybierają formę wibrującego transportera. Z jego pomocą możliwe jest jednoczesne czyszczenie surowca ze zbędnych resztek, a stały ruch zimnego powietrza odpowiedzialny jest za osuszanie i studzenie pelletu. Dzięki temu materiał grzewczy nie skleja się na etapie pakowania czy składowania.