envelope icon
KONTAKT
LUBIĘ TO!
Rębak OKRR 650 do produkcji zrębka wędzarniczego

Czym są zrębki wędzarnicze i w jaki sposób się je produkuje?

Zrębek wędzarniczy to rozdrobnione drewno, które jest wykorzystywane do wędzenia mięs, ryb oraz innego rodzaju żywności. Wysokiej jakości zrębek nadaje wyrobom aromatycznego smaku i zapachu, który wnika głęboko w wędzony produkt. Istnieje wiele rodzajów drewna, które nadają się do produkcji zrębków wędzarniczych, a każdy nadaje potrawie inne walory smakowe. W jaki sposób powstają dobrej jakości zrębki wędzarnicze? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Rodzaje drewna wykorzystywane do produkcji zrębków wędzarniczych

Zazwyczaj do produkcji dobrej jakości, aromatycznego zrębka wędzarniczego wykorzystuje się dwa rodzaje drewna:

  • drewno olchowe świetnie nadaje się do wędzenia wielu rodzajów mięs i ryb. Nadaje im pysznego aromatu, a także ciemno-żółtą barwę,
  • drewno bukowe sprawdza się szczególnie w wędzeniu wieprzowiny i ryb.

Wśród innych rodzajów zrębków wędzarniczych należy wymienić również: drewno dębowe, brzozowe, a także drewno pochodzące z drzew owocowych, między innymi ze śliwy, czereśni czy jabłoni.

Wielkości zrębków wędzarniczych

Zrębki wędzarnicze występują w kilku rozmiarach:

  • KL 13 – 13 mm,
  • KL 10 – 10 mm,
  • KL 08 – 8 mm,
  • KL 04 – 4 mm,
  • KL 02 – 2 mm.

Wysokiej jakości zrębek wędzarniczy, czyli jaki?

Zrębki wędzarnicze charakteryzują się niskim poziomem wilgotności (wynoszącym między 8 a 12%), dzięki czemu nie są narażone na rozwinięcie pleśni i grzybów. Podczas suszenia zrębków w temperaturze 600 stopni Celsjusza wszelkie zarodki szkodliwych drobnoustrojów zostają wyeliminowane. Czystość zrębków wędzarniczych przekłada się bezpośrednio na jakość dymu wędzarniczego. Zrębki są również poddawane procesowi odpylania, dzięki czemu są one równomiernie spalane. Wyroby, takie jak czerwone mięso, drób, sery, czy ryby zyskują niepowtarzalny aromat i smak. 

Rębak OKRR 650 do produkcji zrębka wędzarniczego

Do produkcji wysokiej jakości zrębka wędzarniczego sprawdzi się rębak bębnowy OKRR 650 firmy OSKA. Głowica tnąca czteronożowa oraz obsada przeciwnoża umożliwia uzyskanie zrębka o grubości od 0,5 do 10 mm. Stworzyliśmy także linię, której zadaniem jest produkcja zrębka wędzarniczego z kłód. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule nowoczesna linia do produkcji zrębka wędzarniczego.