envelope icon
KONTAKT
LUBIĘ TO!
Czym są chłodnice do peletu i do czego się je stosuje?

Chłodnice do peletu – charakterystyka i zastosowanie

Proces produkcji peletu materiał ulega sprasowaniu przy wykorzystaniu bardzo wysokich temperatur, dlatego produkowane w ten sposób paliwo powinno zostać schłodzone. Taki proces jest możliwy dzięki wykorzystaniu chłodnic do peletu. Jak działa chłodnica i czym charakteryzują się produkty poddane schłodzeniu?

 

Czym jest pelet?


Pelet (pellet) to paliwo opałowe, które powstaje ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadów drzewnych, takich jak wióry, trociny oraz zrębaki. Są one poddawane mieleniu oraz granulowaniu. Taki produkt może być paliwem do kominków, kotłów czy piecyków. Jego spalenie produkuje bardzo małą ilość popiołu, który dodatkowo jest bogaty w niepalne związki mineralne. W Polsce ten rodzaj paliwa cieszy się coraz większą popularnością ze względu na dobrą cenę w stosunku do wielu właściwości. Niewątpliwą zaletą peletu jest również fakt, że należy on do odnawialnych źródeł energii.

 

Charakterystyka chłodnic do peletu 


Produkcja peletu polega na sprasowaniu materiału. Przeciskanie przez prasę surowców wtórnych wytwarza wysoką temperaturę, w związku z tym produkowane paliwo musi zostać poddane schłodzeniu, aby uzyskać jego odpowiednią twardość. Szybkie obniżenie temperatury materiału oraz poziomu jego wilgotności podnosi jakość otrzymywanego produktu. Aby było to możliwe, niezbędne jest wykorzystanie specjalnej maszyny, takiej jak chłodnica do peletu.


Urządzenia mają wbudowane specjalne zawory wylotowe, wyposażone w systemy rozprowadzające materiał oraz pokrywy. Chłodnice do peletu produkowane są z wytrzymałych materiałów, m.in. stali nierdzewnej czy blachy kwasoodpornej. Na rynku są dostępne dwa rodzaje chłodnic

 

  • mechaniczne – chłodnica zasysa powietrze przez warstwę materiału o różnej głębokości. Kolejne fragmenty są w sposób ciągły podawane przez zawór wlotowy, a urządzenie wyładowcze z potrójnym rusztem umożliwia przepływ produktu do leja wyładowczego. 
  • hydrauliczne – urządzenie wyładowcze zawiera zawór obrotowy, które poradzi sobie z każdym typem granulowanego materiału. Urządzenie wyładowcze jest napędzane siłownikiem oraz zasilaczem hydraulicznym. 


Działanie chłodnicy opiera się na opisanym powyżej zasysaniu powietrza, które schładza granulat. Ciągły ruch granulek sprawia, że chłodzenie jest efektywne, a materiał się nie rozwarstwia. Urządzenie wyładowcze z potrójnym rusztem lub zaworem obrotowym jest gwarancją na sprawne przemieszczenie granulatu do leja wyładowczego.

 

Zalety chłodnic do peletu  


Chłodnica do peletu schładza prasowany materiał, a to przyczynia się do zmniejszenia stopnia wilgotności otrzymanego produktu. Dzięki temu granulat:

 

  • jest bardziej wytrzymały i odporny na działanie szkodliwych czynników czy uszkodzeń mechanicznych,

  • świetnie się go składuje,

  • jest łatwy do przetransportowania,

  • ma wyższą wartość kaloryczną,

 

  • bardzo dobrze się pali i nie ulega samozapłonowi,

  • nie wchłania wilgoci,

  • jest w pełni bezpieczny w użytkowaniu,

  • nie traci swoich wartości.

 

Jak używać peletu?


Pelet należy wsypać do zasobnika znajdującego się wewnątrz piecyka. Materiał jest automatycznie dostarczany i zapalany w palenisku. Następnie, pelety trafiają do komory spalania, gdzie w wyniku działania wysokiej temperatury woda zawarta w materiale odparowuje (a jest jej i tak bardzo niewiele).  Podczas dalszego podgrzewania pelety wytwarzają substancje, takie jak tlenek węgla, wodór, metan czy inne węglowodory. 


W kolejnym etapie następuje spalanie powstałych wcześniej gazów, zaczyna wypalać się również powstały węgiel drzewny. Ciepło dają niedopałki węgla, dlatego – jeśli mamy podgląd – nie zauważymy żadnego płomienia. Gdy dojdzie do całkowitego spalenia peletu, pozostanie tylko niewielka ilość popiołu.