Palety drewniane to płaskie konstrukcje, które wykorzystywane są do transportowania lub magazynowania towarów, między innymi w marketach budowlanych czy zakładach produkcyjnych. Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Ochrony Środowiska palety drewniane oraz inne opakowania z drewna, powinny być odzyskiwane i poddawane recyklingowi. Przedstawiamy Państwu linię do rozdrabniania zużytych palet na zrębek opałowy.
Z czego składa się linia do utylizacji palet drewnianych?
W linii zastosowano wstępne rozdrobnienie palet za pomocą łamaka oraz wtórne rozdrabnianie na zrębek opałowy w rębaku zasypowym OKRR 1000 ZD. Dodatkowo przewidziano także separator magnetyczny, który wychwytuje elementy metalowe, np. gwoździe czy zszywki. Oprócz tego w linii znalazł się:
- rozdrabniacz bijakowy,
- redler jednostanowiskowy,
- przenośnik taśmowy z rolką magnetyczną,
- przenośnik zgarniakowy łańcuchowy,
- podajnik taśmowy.
Ile palet i jakiej wielkości można przerobić w ciągu jednego dnia pracy?
W naszej konfiguracji praca jest przewidziana na 1 pracownika. Może on podawać materiał do maszyny i kontrolować proces. Linia jest w stanie przerobić ok. 7000 kg palet na dzień pracy. Pracownik może w międzyczasie wykonywać inne prace.
Do naszego rębaka podajemy standardowe palety – maksymalny wykorzystywany przez nas rozmiar to 140 × 180 cm. Do rębaka należy podawać WYŁĄCZNIE drewno. Nie podajemy zbyt grubego drewna ani belek.
Linia do utylizacji palet a bezpieczeństwo użytkowania
Maszyna do rozdrabniania palet jest bezpieczna w użytkowaniu. Pracownicy powinni zachować ostrożność i nie wrzucać drewna z dużymi wkrętami czy gwoździami. Gwoździe o standardowej wielkości nie stanowią problemu dla rębaka, ponieważ na końcu linii znajduje się pas magnetyczny, który je wychwytuje. Rębak jest także wyposażony w kilka wyłączników awaryjnych znajdujących się w strategicznych miejscach.