envelope icon
KONTAKT
LUBIĘ TO!
Na co zwrócić uwagę podczas codziennego użytkowania rębaka do drewna?

Jak dbać o rębak do drewna?

Rębaki do drewna to nieocenione narzędzie w każdym tartaku oraz w przemyśle drzewnym. Umożliwiają one szybkie i efektywne rozdrabnianie gałęzi, pniaków oraz innych elementów drzewnych na mniejsze kawałki, które są przetwarzane na zrębki opałowe. Aby jednak rębak działał sprawnie oraz niezawodnie, niezbędna jest regularna konserwacja urządzenia. W tym artykule podzielimy się praktycznymi wskazówkami, jak dbać o rębak do drewna, aby zapewnić bezpieczną pracę i jego trwałość na lata. Dowiesz się, na co zwrócić uwagę podczas codziennego użytkowania, jakie czynności konserwacyjne wykonywać regularnie oraz jak rozwiązywać najczęstsze problemy związane z eksploatacją tego urządzenia.

Części rębaka do drewna a konserwacja

Rębaki do drewna składają się z wielu elementów, o które należy dbać i poddawać je regularnej konserwacji. 

Noże tnące odpowiadają za rozdrabnianie odpadów tartacznych, takich jak zrzyny, oflisy, odpady stolarskie. Rozmiar zrębków będzie zależał między innymi od liczby noży tnących. Powinny być one regularnie ostrzone lub wymieniane w przypadku ich uszkodzenia. Ich odpowiedni stan pozwala na optymalną pracę oraz zapewnia oczekiwaną wydajność rębaka.

Rębaki z napędem elektrycznym marki OSKA są wyposażone w silnik, przekładnie czy łańcuchy, które należy regularnie poddawać kontroli, czyścić i smarować, aby wyeliminować ryzyko awarii urządzenia.

 

Zwróć uwagę na czystość materiałów, które chcesz rozdrobnić

Podajnik wibracyjny emituje drgania i wprawia nimi w ruch umieszczone na zasobniku elementy. Choć podawanie przebiega w sposób precyzyjny i delikatny, to należy przede wszystkim zadbać o odpowiednią czystość wkładanych odpadów, aby zabezpieczyć podajnik wibracyjny przed awarią.

Przestrzegaj zaleceń producenta

Kluczem do bezawaryjnej pracy każdego urządzenia jest przede wszystkim to, czy przestrzegamy zaleceń producenta. Użytkowanie rębaka zależeć będzie bowiem od rodzaju napędu, przeznaczenia, a także typu drewna, które ma rozdrabniać.